PROFYLAXE
Jindřich Vála - TR, tel: +420 602772654, e-mail: jvala@jvala.cz

Proč provádět profylaxe výpočetní techniky?

Hygiena

Myjete si ruce? Ano. Každý si několikrát denně myjeme ruce, ale jak často myjeme klávesnici, které se dotýkáme více či méně v průběhu celého dne? Na špinavé klávesnici zejména v těžce dostupném prostoru mezi klávesami se usazuje prach, špína a zbytky jídel. Takové prostředí je ideální pro život mikroorganismů, které se zde vyskytují ve zvýšené koncentraci.

To co platí o klávesnici, platí i o myši. Navíc nánosy prachu na pohyblivých součástech polohovacího zařízení omezují jeho funkčnost. V provozech, kde jeden počítač obsluhuje více zaměstnanců, se pravidelné čištění klávesnic a myší stává nezbytností.

Na serveru idnes.cz na toto téma vyšel článek V klávesnicích to žije, víc než na WC a na serveru femina.cz Záchodové prkénko je mnohdy čistější než klávesnice.

Životnost zařízení

Prachem trpí pohyblivé součásti počítačových skříní i tiskáren. U počítačů a serverů se jedná především o ventilátory, které se stávají hlučnými nebo se mohou úplně zastavit.

Častým problémem u moderních počítačů bývá, že lamely aktivních procesorových chladičů, se zanesou souvislou vrstvou prachu, která zabrání proudění vzduchu a procesor přestane být dostatečně chlazen. Ventilátor chladiče, řízený teplotou procesoru na tento stav reaguje postupným zvýšením otáček, ale i při maximálním výkonu procesor dostatečně neuchladí. Provoz procesoru mimo provozní teplotu zkracuje jeho životnost a může způsobit i jeho zničení. Uživatel, pokud nemá v počítači instalovaný monitoring provozní teploty, může na tento problém přijít i bez otevření počítačové skříně. Závada se projevuje tím, že po zapnutí tichý počítač, po několika minutách provozu nápadně zvýší svoji hlučnost.

Některé nově vyráběné tiskárny své uživatele včas informují, aby pravidelnou údržbu objednali v předstihu, dříve než tiskárna začne vykazovat zjevné závady, ale pravidelnou údržbu po určitém počtu vytištěných stran vyžadují všechny tiskárny bez rozdílu. Bez pravidelné údržby tiskárny nejčastěji špatně podávají, nebo zasekávají papír, při tisku špiní a jsou hlučné.

Požární rizika

Prach usazený v elektronických zařízeních může způsobit ve spojení se vzdušnou vlhkostí vodivé spoje, což v důsledku může způsobit i zkrat a požár el. zařízení. Nedostatečné chlazení může u elektronického zařízení způsobit jeho spálení, nebo omezení výkonu.

Image

Manažer pracující na špinavém notebooku, státní úředník či ředitel společnosti píšící na špinavé klávesnici, zaprášené monitory a počítačové skříně jistě netvoří dobrou image společnosti.